Ponožková výzva 2024

Vykroč s nami do inkluzívnej spoločnosti

Víziou Dedolesa je od jeho vzniku robiť zo sveta krajšie miesto pre život. Jedným z našich hlavných projektov je Ponožková výzva, ktorú v Dedolese organizujeme od roku 2018. Jej cieľom je zvýšenie povedomia o ľuďoch s Downovým syndrómom a ich prijatie spoločnosťou, aby aj oni mohli žiť plnohodnotný život.

Za uplynulých 5 rokov sme podporili viaceré organizácie, ako napríklad Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku, Down Syndrome International, European Down Syndrome Association a rovnako aj ukrajinskú organizáciu Ukrainian Down Syndrome Organization.

Hoci sa ľudia s Downovým syndrómom od ostatných líšia stavbou buniek, majú rovnaké právo na postavenie v spoločnosti ako všetci ostatní. A prečo Ponožková výzva? Odpoveď je jednoduchá – pretože ľudia s Downovým Syndrómom majú o jeden 21. chromozóm v tvare ponožky naviac.

Čo je vlastne stereotyp?

Stereotyp je pozitívna alebo negatívna predstava, ktorá je často nepresná a nesprávna. Je založený na obmedzených informáciách alebo jednotlivých skúsenostiach. Napriek tomu je veľmi ťažké vytvorený stereotyp zmeniť.

Aká je skutočnosť?

Každý človek s mentálnym znevýhodnením má individuálnu identitu, záujmy a schopnosti ako každý iný. Downov syndróm je iba niečo, čo túto komunitu spája. Nedefinuje ju.

Skončime so stereotypmi!

Všetci sme rozdielni a zároveň rovnakí. Zaslúžime si rovnaké príležitosti, zaobchádzanie aj miesto v spoločnosti. Zahoďme stereotypy, spojme naše odlišnosti a vykročme spoločne k inklúzii.

Aktivity v roku 2024

Spolupráca s Curaprox

Spojili sme sa s firmou Curaprox, ktorá dlhodobo podporuje inklúziu ľudí s Downovým syndrómom a taktiež sa zapája do Ponožkovej výzvy. Preto v ich stánkoch môžeš očakávať ľudí s  Downovým syndrómom, ktorí budú informovať o Ponožkovej výzve. Zároveň tam k nákupu do 21. 3. môžeš symbolicky dostať jednu Dedoles ponožku zadarmo. Zameň ju za tú svoju ako gesto solidarity, odfoť sa a pomáhaj s nami! Pretože ak sa všetci spojíme, tak môže aj jedna zamenená ponožka pootvoriť dvere k inkluzívnej spoločnosti.  

Oslava jedinečnosti

21. 3. organizuje Spoločnosť Downovho Syndrómu podujatia, na ktorých oslávime jedinečnosť a prínos komunity ľudí s Downovým syndrómom do spoločnosti. Sme radi, že my a náš škrečok Dodo môžeme byť súčasťou a spestriť tento zážitok.

Výzva pre všetkých

Všetci sme jedineční, no spája nás rovnaký cieľ – žiť v pestrejšom svete, v ktorom sa budeme navzájom podporovať a akceptovať. Preto si 21. 3. náš CEO Ján Cifra symbolicky obúva dve najrozdielnejšie ponožky, ktoré nikde inde spolu nenájdeš - Dedoles a Fusakle.

Finančná podpora

Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku venuje OZ Dedoles SK finančný príspevok z Dedoles drobných. Začíname na sume 5 000 eur, ale to nie je všetko! 

Každý príspevok s hashtagom #ponozkovavyzva alebo zapojenie sa v príbehoch od 18.03.2024 do 24.03.2024 pripíše k darovanej sume ďalších 5 eur. Maximálna suma, ktorú OZ Dedoles SK prerozdelí môže byť až 20 000 eur. Odfoť sa aj ty a pomáhaj s nami.